Nádherná bitva se smolným koncem. Zubřice budou bojovat o 5 místo.

Nádherná volejbalová bitva byla k vidění v Městské sportovní hale v Přerově. Pětisetové drama nabídlo před rekordní diváckou návštěvou skvělou podívanou. Ačkoli Přerovanky vedly nejprve 2:1 na sety a v tie-breaku 13:8, na výhru jim to nestačilo. Zkušená Toufarová na servisu v koncovce zápasu neudělala chybu, favorizovaný Prostějov šňůrou sedmi bodů výsledek otočil a slaví postup do semifinále. A to i přesto, že se musel obejít bez své největší útočné síly kapitánky Heleny Horké. Pro domácí celek to je velká škoda, protože pátý zápas by mu určitě slušel.
QF4 středa 27.3.2019, 18:00
2:318:25, 25:14, 25:23, 19:25, 13
Prostějov Prostějov
Volejbal Přerov: Domácí: L. Zatloukalová, Person, Shapaval, Měrková, Svobodová, Jehlářová, libera Šádková, Kohoutová. Střídaly: Vander Meer, Bartošíková
Prostějov: Hosté: M. Zatloukalová, Toufarová, Bezhandolska, Nová, Kojdová, Kozmik, libero Polášková. Střídaly: Šmídová, Rutarová, Weidenthalerová

Diváci: 520

Oba trenéři museli před zápasem sáhnout do sestavy. Přerovu chybělo libero Vaňková a hostům kapitánka Horká. V první sadě hostující hráčky moc nechybovaly a hlavně skvěle přihrávaly. Z toho pramenilo jejich dobré zakončování útočných akcí. Naproti tomu domácí volejbalistky často chybovaly na podání a nedokázaly vůbec ubránit střed sítě, kde úřadovala Bezhandolska. Hned první setbol proměnila Kojdová.

V druhém setu se Přerovanky hodně zlepšily na servisu. Soupeřky pak chodily do připravené obrany a na straně domácích ve druhé půlce setu přibývalo úspěšných bloků. Šestibodová šňůra při servisu Persson (24:13) dala velký klid do koncovky. Prostějovu nepomohlo ani dvakrát dvojnásobné střídání blokařky a nahrávačky. V závěru na servisu střídající Weidenthalerová poslala míč do autu a bylo to 1:1.

Třetí dějství měly až do poloviny v režii Přerovanky. Bohužel vedení 12:9 ztratily při servisu Michaely Zatloukalové - 12:14. Naštěstí se brzy vzpamatovaly a srovnaly krok. V jedné výměně při skóre 17:16 použila domácí nahrávačka útok z pipu, z hlavního kůlu a závěr obstarala domácí kapitánka Eva Svobodová z »handy«. Následně se podařilo zablokovat Kojdovou i Toufarovou. I když v závěru ještě Bezhandolska útokem ze středu odvrátila první setbol, druhý využila Person.

O osudu čtvrtého setu se rozhodlo prakticky od stavu 5:5. Prostějovanky zlepšily servis a postupně se dostávaly ke své hře – 10:6. Na druhé straně série tří zkažených podání nemohla domácí hráčky dostat k tlaku na soupeře. Trenér Vlček poslal na hřiště druhou nahrávačku Bartošíkovou, ale ke snížení pětibodového náskoku to nevedlo. Set uzavřel dobrý blok hostů.

Zkrácená sada byla vyrovnaná až do změny stran. Za stavu 9:8 přišla na servis Lucie Zatloukalová. Její podání spolu s dobrým zakončením Svobodové, blokem proti útoku Nové a nečisté náhry jim nabídlo vedení 13:8. Závěr zápasu však režírovala Toufarová, nejprve zakončila útok z »handy« a pak se posunula na podání. Dvakrát nachytala domácí příjem. Měrková nato zamířila z hlavního kůlu do autu a po dalším nepovedeném příjmu musela Vander Meer vystřídat Person. Mezitím už byly vybrané oba oddechové časy. Za stavu 13:13 zaútočila Měrková znovu do autu a zmar dokonala bojující kapitánka Svobodová, která zamýšlenou nahrávku podél celé sítě přetáhla na stranu soupeřek a navíc do autu. Pak už vypukla nefalšovaná radost a úleva na straně postupujícího Prostějova.

Autor: Stanislav Šmidák, foto Jan Pořízek

Domácí:

Eva Svobodová (kapitánka Volejbal Přerov): „Je to velká škoda. Prohrát takhle v koncovce zápas hodně zamrzí.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Prostějovu k postupu. Myslím si, že to byla série hodná čtvrtfinále play off. Nemáme se určitě za co stydět, i když jsem trochu zklamaný, že náš sen o medaili se rozplynul už dnes a nevydržel až do soboty. Všichni v týmu i kolem něj, asistent Michal Derych, vedoucí Dana Lehnertová, fyzioterapeutka Věra Bláhová a také masérka Zuzana Šálková odvedli maximum, ale ani to dnes nestačilo. Přesto jsem šťastný, že holky dokázaly předvést takové výkony a za to jim chci poděkovat. Navíc se snad poprvé v historii klubu podařilo vyprodat halu a diváci byli také skvělí.“

Hosté:

Helena Horká (kapitánka VK Prostějov): „Zvládly jsme těžkou koncovku. Asi rozhodla větší bojovnost na naší straně a pevné nervy. Marie Toufarová to v koncovce na servisu ustála.“

Ľubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Bylo to podobné jako předchozí zápas v Přerově. S výjimkou prvního setu nás Přerov držel pod tlakem dobrým servisem. My jsme nemohli hrát naši hru a Přerov dobře bránil. Až ve čtvrtém setu jsme se vrátili ke své hře. V tie-breaku jsme měli více štěstí a Toufarovou, která to na servisu zvládla.“