Přerovanky získaly první set, na body ale nedosáhly

Pěknými momenty, ale především spoustou zaváhání se vyznačovalo hanácké derby ve 3. kole UNIQA extraligy žen ČR 2020/21. Volejbalistky VK Prostějov se chvílemi hodně trápily a navíc musely otáčet nepříznivý průběh, což se jim proti místy velice vzdorujícímu Přerovu nakonec povedlo, na konto si připsaly očekávanou tříbodovou výhru. Ovšem po ne moc přesvědčivém výkonu.
3.kolo pátek 25.9.2020, 15:00
Prostějov Prostějov
3:122:25, 25:6, 25:23, 25:15
Prostějov: Fričová, Kvapilová, Kopáčová, Pluhařová, Jurčíková, Šípová, libero Stavinohová. Střídaly: Weidenthalerová, Dvořáčková, Baláková
Volejbal Přerov: Kotlabová, Dlouhá, Diatková, Polášková, Boudová, Zatloukalová, libera Šádková, Kulová. Střídaly: Semerádová, Plešingrová, Zeithamová, Köhlerová

Diváci: 65

Vyrovnaný úvod se začal lámat za stavu 6:7. Nejprve vyšla čtyřbodová šňůra při podání Šípové domácím i s pomocí tří vítězných bloků (10:7), jenže odpověď soupeřek byla ještě razantnější. Měla podobu sedmi získaných výměn za sebou, když účinně servírovala Zatloukalová a chybující vékáčko se nedokázalo prosadit přes obranu na síti (10:14). Pomohla až střídající Weidenthalerová, po snížení na 13:14 pokračoval boj rovnocenně, ovšem oboustranně s nepřesnostmi. Po obratu na 19:18 to vypadalo, že favoritky nabírají pohodu, ale místo pokračujícího zlepšení v koncovce jen přihlížely, jak je Zubřice s pomocí kvalitní defenzivy rozebraly – 22:25.

Pravda byla taková, že rozjeté hostující družstvo pouze využilo špatného výkonu prostějovského týmu, který se zahajovací sadou protrápil. Což zafungovalo jako hlasitý budíček k naprostému probuzení od druhé části. Petrášovy svěřenkyně se plně zkoncentrovaly, na palubovku se vrátily jako vyměněné a komplexně zvednutou herní produkcí doslova drtily náhle bezradné Přerovanky. Skóre bleskově narůstalo (10:0, 14:1, 21:4), kolektiv tažený Fričovou dominoval. A protivnicím nadělil jednociferný debakl – 25:6.

Také do třetího dějství vstoupily úspěšněji ženy VK (3:1), leč brzy si vybraly další slabou pasáž, čehož probuzený soubor kouče Vlčka využil k návratu do děje (5:7). Nicméně tento výpadek trval krátce, aby jej mančaft kapitánky Jurčíkové vynahradil novým pronikavým náporem. Za stavu 17:10 se zdálo rozhodnuto, ovšem houpačka nahoru dolů pokračovala. Náhlá krize Prostějova kontrastovala s vydařeným úsekem děvčat v modrém, opět při podání Boudové. A rázem bylo srovnáno 18:18. Drama vrcholilo v závěru, který těsně ustála papírově silnější parta zásluhou klíčových balónů zakončených tahounkou Kopáčovou – 25:23.

Přesto měly obhájkyně čtvrtého místa z minulé sezóny ve svém projevu mnoho hrubek i výkyvů, proto nedokázaly mladé sokyně trvale přehrávat. Znova to ukázal start čtvrtého dílu, kde jim bojující Zubřice opětovně zatápěly (2:3, 7:7). Teprve pak se domácí děvčata uklidnila, vše zpřesnila a zbytek duelu již převzala plně pod svou kontrolu. Do té doby vzdorující Přerov ve finiši zcela odpadl, tudíž mač už v poklidu dospěl k předpokládanému triumfu hostitelek – 25:15 a 3:1.

Michaela Jurčíková (kapitánka VK Prostějov): „Z naší strany hodně utrápené vítězství. Jako bychom se samy dostaly pod tlak, že doma nad Přerovem musíme vyhrát, byly jsme nervózní a v trémě často chybovaly. Náš výkon se pak pohyboval příliš moc nahoru a dolů, měly jsme velké výpadky. Přesto se podařilo vybojovat tři důležité body a jdeme dál, příště zkusíme zahrát lépe, stabilněji.“

Lubomír Petráš (trenér VK Prostějov): „Měli jsme zbytečně nervózní nástup do zápasu, nezatlačili na přihrávku soupeře a sami udělali pět chyb v útoku plus pětkrát zakončili do bloku, což nás stálo první set. Ve druhém se karta úplně otočila, zlepšení nastartovala Kája Fričová podáním, přidaly se i ostatní holky. Od třetí sady se bohužel naše chybovost zase vrátila, a to nejen útočně, ale také v mezihře a dalších činnostech. Celkově jsme zahráli o něco hůř než proti Šelmám, dost nervózně. A náš místy špatný výkon by kvalitnější soupeř určitě potrestal ještě víc, utrpěli bychom porážku. Takhle jsme utkání otočili, máme tři body a to je rozhodující.“

Sandra Kotlabová (kapitánka Volejbal Přerov): „První set jsme dotlačily až do koncovky a v ní měly trochu navrch. Škoda, že se nám na to nepodařilo navázat ve druhém, tam jsme předvedly totální výpadek všech činností. Mrzí třetí sada ztracená až v závěru, udělaly jsme o pár chyb navíc. A na konci utkání od poloviny čtvrtého setu jsme znovu zbytečně moc zmatkovaly, soupeřky si pak zápas už pohlídaly.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Jsem rád, že jsme konečně uhráli set. Bohužel místo toho, aby nás to nakoplo, jsme se snad lekli možného vítězství a během druhé sady udělali hromadu blbostí i v jednoduchých situacích. Potom jsme začali předvádět dobrý volejbal někdy od půlky třetího setu, velká škoda těsně ztracené koncovky. Mohli jsme zde získat nějaký ten bod, místo toho ve čtvrté sadě od stavu 8:8 přišla další série našich hloupých chyb. Což Prostějov uklidnilo a závěr utkání s přehledem dohrál. My jsme se od minulého zápasu s KP Brno zlepšili, máme na čem stavět. Teď musíme makat dál.“