Poslední domácí utkání žen

32. kolo, předposlední utkání základní části UNIQA extraligy žen a poslední utkání Zubřic v této sezóně na domácí palubovce místní Městské sportovní haly. To je základní charakteristika utkání hanáckého derby, kde Přerov vyzval třetí tým extraligové tabulky z Prostějova. Byť postavení v ní hovořilo jasně ve prospěch hostů, domácí hráčky v této sezóně opakovaně prokazovaly, že dokáží hrát s úřadujícím mistrem vyrovnané bitvy. Vzpomeňme třeba hned na úvodní měření sil z října, kdy Prostějovačky rozhodly utkání až v pátém setu. Zajímavý zápas poté sehrály oba týmy v pohárovém zápase, které bylo rovněž velmi vyrovnané. To dnešní utkání ale ani jedno z výše zmíněných nekopírovalo. Prostějov byl lepší ve všech herních činnostech, Zubřice se nemohly opřít o svou tradičně silnou zbraň, kterou je servis, a poměrně hladce prohrály 0:3 na sety.
30.kolo sobota 11.3.2023, 17:00
0:315:25, 15:25, 21:25
Prostějov Prostějov
Volejbal Přerov: Hůsková, Dlouhá, Zatloukalová, Lazárková, McClellan, Kovačić, libera Michálková, Horská. Střídaly: Martincová, Šrámková, Köhlerová
Prostějov: Bajusz, Silva, Kvapilová, Trnková, Smolková J., Löff, libero Stavinohová. Střídala: Smolková M.

Úvodní sada byla až do stavu 5:5 vyrovnaná, poté ovšem předvedly Zubřice dvě nevynucené chyby, do toho začal Prostějov lépe útočit, kdy se dostal do vedení 5:10, na což reagoval Radim Vlček oddechovým časem. Ten ovšem nebyl pro domácí hráčky úplně efektivní. Hostující Pepina Smolková předvedla následně dvě esa, na světě byl stav 5:12 a druhý timeout pro domácí střídačku. V podobném duchu se nesl první set až do samotné koncovky, i když bojovnost se domácím hráčkám nedala vytknout, hru navíc jistě oživilo střídání nahrávaček Přerova, kdy Míšu Zatloukalovou nahradila Adéla Martincová.

Druhé dějství kopírovalo to první do stavu 6:6, kdy krásné gesto fair-play předvedl domácí trenér Vlček, když změnil výrok hlavního rozhodčího, který ukázal po útoku Prostějova míč v zámezí. Přerovačky ovšem bojovaly jako pravé Zubřice a nedaly Prostějovu nic zadarmo. Po třech servisech Kvapilové, která si při tom posledním pomohla páskou, odskočily úřadující mistryně na 9:13, kdy si vzala domácí střídačka první oddechový čas v druhém setu. Následující servis po něm se Kvapilové nepovedl a Přerov se znovu rval o každý míč. Hra se nám posunula do stavu 15:18, což domácí trenéři vyhodnotili jako nejlepší čas ke svému druhému timeoutu v tomto dějství. Poté si vzala servis kapitánka Prostějova Bajusz a už ho do konce setu nikomu nepůjčila. Prostějov tak zvítězil v druhém dějství stejně jako v tom první v poměru 15:25.

Úvod třetí sady přinesl ošklivý moment, když se nepříjemně po dopadu na bloku zranila domácí Karina Lazárková, která musela z utkání odstoupit. Ovšem ani tento set nepřinesl Zubřicím lepší start, kdy za pro ně nepříznivého vývoje 5:9 sáhli jejich trenéři po oddechovém čase. V podobném duchu se nesla hra až do stavu 12:18, kdy přišel druhý timeout trenérů Vlčka s Moravčíkem. Ale ani ten nepřinesl nějaký velký zvrat. Přerovu se nedařilo ve své silné dovednosti na servisu, kdy jejich snahy hostující hráčky bez problému přihrávaly. Lehký nádech dramatu přinesla ještě koncovka, když Zubřice bojovaly, co to šlo, dotáhly na 21:24, což bylo bohužel pro ně ale vše. Prostějov využil třetí mečbol a v poklidu dnes zvítězil v Přerově 0:3 na sety.

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Mohly jsme se rozloučit určitě lepším zápasem. Je to těžký, když už se o nic nehraje, všichni toho máme už plný zuby za celou sezónu. Mrzí mě to vůči lidem, kteří chodí fandit, a doufám, že je to neodradí od příštího roku a přijdou znovu. Příští týden hrajeme poslední venkovní zápas a budeme se připravovat na další sezónu. Nic jiného už nám nezbývá.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Gratuluji Prostějovu a Mirkovi Čadovi obzvlášť, protože ani v našem posledním zápase se mi ho znovu nepodařilo porazit. Soupeř byl jednoduše ve všem lepší, měl lepší přihrávku, byl jistější na servisu, a to se pak ukázalo v těch dalších herních činnostech, že se zklidnil na útoku a bohužel vždycky, když jsme se na Prostějov dotáhli a mohli jsme jít do nějakého tlaku, tak jsme pokazili servis, nebo jsme udělali nevynucenou chybu. Celkově si myslím, že jsme v tom zápase, neviděl jsem ještě přesně statistiky, udělali dost nevynucených chyb a to s takto dobrými soupeři nestačí. To je prostě špička naší extraligy a tak to je.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): „Jsme rády, že jsme konečně vyhrály za tři body a doufám, že nás to nastartuje. Soupeř měl problém s příjmem. My jsme toho využily, že jsme tlačily servisem, až tak moc jsme ho nekazily a měly jsme ho celkem tvrdý, takže asi proto jsme vyhrály.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „Jsem rád, že jsme to po několika porážkách zvládli za tři body. Je pravda, že domácím se tolik nedařilo na podání a tím nám to naše vítězství ulehčili.“